Vejce jsou surovinou, kterou konzumujeme velmi...
Halušky s bryndzou +video
Halušky s bryndzou
Ingredience:
50 dkg syrových brambor
20 až 25 dkg hladké mouky
1 menší vejce
sůl podle chuti
20 dkg bryndzy
10 dkg anglické slaniny
1 lžíce sádla
pažitku nebo petrželku
Brambory nastrouháme najemno, osolíme, přidáme vejce, mouku a zpracujeme. Těsto nebude řídké a jestli si nebudete jistí,že je dost tuhé, tak si lžičkou hoďte malý kousek do vody a když se rozvaří, přidejte ještě mouku.
Halušky vaříme ve slané vodě a asi po třech až čtyřech minutách zkusíme jestli už jsou hotové. Přecedíme je a můžeme je i propláchnout. Zamícháme s nastrouhanou bryndzou (ona se stejně rozteče).
Můžeme si ještě na sádle opéct slaninu a halušky si s ní posypat. Posypat je můžeme i pažitkou nebo petrželkou.
Počet porcí:
3
malé
Uvařili jste tento recept? Pochlubte se nám i našim návštěvníkům :-)
Nahrání fotografie či přidání komentáře je možné po registraci.
Kategorie receptů:
Nejnovější články
V případě, že se rozhodnete upéct tyto skvělé mini...
Komentáře
Halušky nebo strapačky
Je strašné kolik diletantů se zajíma o vaření.Přečti si receptůru halušek a strapaček a poznáš a nesnaž se změnit slovákum receptůru . Je to strašná drzost.
super recept
dobrý den,
dnes jsem uvařila a jso skvěl děkuji za skvělý recept a dobrý nápad na oběd.
dělala jsem je poprvé a jsou vynikající.
Vážení, říkejte si tomu jak
Vážení, říkejte si tomu jak kdo chcete. Dnes jsem udělala se zelím a vyuzenou slaninkou a je to bašta, takže kdo má chut šup do toho a půl je hotovo
Sfušovaný recept
Slanina zásadne údená a nie ANGLICKÁ! Pri varení použime vätší hrniec a viacej vody. Po vybratí uvarených halušiek je ich treba omastiť aby sa nezlepili! Čiže do hrnca dáme masť alebo aj olej. Pokiaľ uvaríme viac halušiek, tak sa bryndza riedi s vodou, ktorá zostala z halušiek. Na riedenie brydze sa môže použiť aj smotana.
Halušky s bryndzou dáme na tanier a polejeme s upraženou údenou slaninou.
Kto chce experimentovať môže dažť na halušky kopček smotany, trocha nastrúhaneho sýra a toto poliať slaninkou.
Ak sa vám brydza minie a halušky ešte zostali, tak icj polejte smotnou a vypraženou slaninkou a máte furmanské halušky.
Dobrú chuť !
halusky s brynzou
ja brambory oloupu , rozkrajim a jednoduse nahazim do odstavnovace ,potom cast tekutiny slyju a zbytek se skrobem , ktery se usadi znovu smichah s drti. je to jednoduche a rychle,zvlast kdyz mate velkou rodinu a brambory nemaji cas zhnednout ajsou velejemne.Ludmila Tupa Dansko
Dobrý den zaujala mě diskuze
Dobrý den
zaujala mě diskuze o haluškách. Je to zajímavé jak má každý jinou verzi halušek. Jsem ze Slovenska ale žiju v Čechách. Dělám doma halušky ( ale original halušky slovenské) docela často. Na těsto potřebujete brambory nastrouhané na kaši ( to je ta třetí strana strouhadla s těma divnejma otvorama jak si na něm dorežeme prsty). Prostě to musí být taková ta kaše. Do toho sůl a polohrubá mouka. správnou konzistenci poznáte tak, že když tam hodíte kousek těsta do vařící vody tak se vám nerozpustí a udrží tvar. Až vyplavou, necháte je chviličku považit a pak je vyndáte. To už budete mít připravenou vyškvaženou slaninu ( vyuzený špek) nakrájenou na kostičky a v jiné nádobě budete mít rozdrobenou bryndzu zalitou půlkou šlehačky na šlehání. Uvařené halušky scedíte a vhodíte do nadoby s bryndzou ale ještě nemícháte. Halušky polejete pořádně vyšvařeným sádlem a až pak zamýcháte. Nandáte na talíře a halušky posypete škvarkama ze slaninky.
PS: Na tom strouhadle jak to strouhala paní Ivana, tak tak se dělají ty strapačky s vejcem a moukou.
hezký den
Nevím co pořád řešíte halušky
Nevím co pořád řešíte halušky nebo strapačky je to jedno hlavně když jë to dobré ěra
No teda ředit bryndzu mlíkem
No teda ředit bryndzu mlíkem nebo smetanou, to bych do vás, Slováci, neřekl. Já si je dělám s bryndzou a se zelím, ale bryndzu neředím, fuj. A slaninu ani za boha.
halušky s brynzou
Dobrý den ja vařím halušky často tak mě to naučili na Slovensku brynzu je lepší do ní dat zakysanou smetanu a vyškvařit kvalitni slaninu.jinak halušky s uzenym a zelim mám radši.
halušky s uzeninou
Dobrý den Ivanko,byl jsem teď o svátcích v Praze a na Staromáku si dal halušky se zelím a klobásou.Měli je výborný,dobře ochucený,i nekřesťansky drahý.Rád bych si je doma udělal,ale nevím ,čím to dochutit.Poradíte mi??
tak toto mozu robit iba cesi,
tak toto mozu robit iba cesi, halusky s bryndzou a anglickou slaninou, tie sa predsa robia s oravskou a bryndza sa rozmiesa s trochou smotany alebo mlieka.
Halušky
S odpuštěním jsem slovak a takhle zpoarchantit slovenské skoro národní jídlo jsem ještě neviděl- místo slaninky anglickou a posypat pažitkou no to je fakt barbarství nejhrubšího zrna .....no proti gustu žádný dišputat ale pak to nazvěte jinak a né halušky s bryndzou važený autore ........
nepovez, naozaj, vrat sa do
nepovez, naozaj, vrat sa do Tatier a žier si tam svoje haluše
TYTO HALUŠKY JSEM DĚLALA
TYTO HALUŠKY JSEM DĚLALA NĚKOLIKRÁT A JSOU OPRAVDU VÝORNÉ JINÉ NEDĚLÁME.....DĚKUJEME ZA RADU A TIP
Ta diskuze je pro mě
Ta diskuze je pro mě zajímavá. Určitě se shodneme, že jiný kraj, jiné pojetí. Taky se o to zajímám, některé recepty jsem převzala od tchýně, která je z moravy, ale léta žije na slovensku.Ale sbírám kuchařky a hlavně klášterní. Granadýr / granatnický pochod, grenadýrmarš/ bych s haluškami nespojovala.Cituji : zkráceně: do omastku usekanou cibuli zapěnit, lžíci růžové sladké papriky zapěnit, do toho hnedle vařené na kostky nakrájené brambory a oceděné flíčky, dle potřebyosolit atd, můžeme přidat vařené uzené maso.
recept z vojenské kuchyně c.k.1916 pěší pluk znojemský.
Grenadýr vařím léta, jak jsem převzala od tchýně, recept tu najdete.
Já jen, že vaření je krásná záležitost a historie mě opravdu baví.
Ráda si přečtu jiná krajová pojetí a i ty diskuze.
Tato diskuze je pro mne
Dobrý den, Iris, nespojil jsem Grenadýrmarš s haluškama ale s jídlem z nudlí. Asi jsem to nenapsal dost srozumitelně, nejsem moc na recepty. Souhlasím s váma v receptuře na Grenadýrmarš(znám od své babičky), jen bych doplnil, že to slovo se přestalo používat po zániku c.k. armády a vzniku republiky s tím, že připomíná staré časy monarchie a zavedlo se pojmenování halušky. Vyčetl jsem toto v úvodu kapitoly o všedních jídlech pracujících v Kejřové kuchařce. Jen jsem to připsal pro zpestření ve své poznámce, čemu všemu se v Čechách říká halušky, což Slováky a slovenské Maďary na Češích velmi rozčiluje.
Bryndzové halušky
Skutečné, slovenské bryndzové halušky jsou pokrmem z 15stol., kdy se do Evropy dostaly brambory. Používají se starší škrobnaté brambory. Strouhají se na speciálním struhadle, tedy nikoliv na běžném s jemnými struhy. Vejce ani sůl se nepřidává, neboť vejce byla pro chudý lid zdrojem příjmů, sůl vzácná, těsto váže škrob obsažený v bramborách. Do nastrouhaného těsta se přidává polohrubá mouka dle toho jak nastrouh.brambory sají (bývá to vskutku různé) až do chvíle, kdy těsto je vazké, čili maže se. Taktéž se pravé slovenské halušky nevaří. Voda se převaří asi po 5 minutách varu, ztlumí se plamen a halušky se z hromádky na mokrém prkénku jakoby odkrajováním tenkých nudliček, vhazují do vřící vody těsně před varem. Halušky padají ke dnu a jakmile se srazí škrob, vyplavou na povrch. Po vyplavání necháme nevýše 2 - 3 minuty na povrchu a sbíráme cedníkem do vedle stojícího dalšího hrnce s horkou osolenou vodou. Až jsou všechny halušky uvařené a v hrnci se slanou vodou odpočaté, jsou hotové.Dobře scedíme a rozdělíme na talíře.Původně se jedli ze společné mísy. Pravá bryndza je krémovitá, strouhání nepřipadá v úvahu. O anglické slanině se chudým na Oravě, Spiši či Horehroní ani nesnilo a tradičně se dodnes používá slanina(špek). Cca 10 dkg bryndzy a 5 dkg slaniny na porci. Petrželka, pažitka či bazalka se používá jen na zdobení, zato bohatě a doporučuji těm, kdo jídlo nikdy neviděli nebo nejedli. Pokrm totiž po přelití bryndzou nevypadá vábně a každému, smaženým špekem roztavená bryndza nevoní.Dobrou chuť k pravým, slovenským, bryndzovým haluškám.
Spor, zda strapačky či halušky
Dovolím si přispět svou troškou do sporu o názvech halušky, strapačky.
V Čechách se říká halušky i nudlím s tvarohem nebo s dušeným kysaným zelím a sypaným pálivou paprikou, pokrmem to ze zákopů I.svět. války, zvaným pamětníky "Grenadýrmarš". Strapačky je název z moravskoslovenského pomezí, jde o těsto na halušky strouhané na obyč. struhadle s jemnými struhy, kdy po uvaření jakoby vykukují střapečky z halušků. Toto těsto bylo nastatavováno(mírně)vařeným bramborem, většinou z minulého dne. Do strapaček se vejce přidává právě kvůli nastavení vařeným bramborem. Těsto se nesolí a díky vejci ho lze vařit. Hotové halušky/strapačky se podávají s dušeným kysaným zelím, hodně kořeněným a osmaženými kostičkami uzeného masa, nejlépe bůčku. Tam, kde je těsto ze syrových brambor a vařených brambor "půl na půl", nazývá se bosáky, klouzáky podle toho ve kterém kraji. Poznatky mám od své prababičky, která se učila vařit ve Vídni a Budapešti, a pak až do sňatku vařila v hraběcí kuchyni Palfyovcům ale i chudým sloužícím tradiční pokrmy.
halušky, strapačky
Je to tak, že je jedno jestli se zelím či s bryndzou.... prosím, základní rozdíl je v tom, že halušky jsou bez brambor, mouka, vajíčko... zatímco strapačky jsou ze syrových brambor,do kterých vajíčko opravdu nepatří ! Problém je v tom, že u nás se říká halušky vlastně strapačkám a bohužel i v některých hospodách.
halušky,alebo strapačky?
Halušky a strapačky su jedno a to samé.(Kuchárska kniha od Imricha Sečanského).ALE!!!Keď som bol minulý rok doma-na Slovensku,tak ma otec ivote som takú volovinu nepočul.Ukázal mi(starú) kuchárku a tam bol naozaj ršokoval,že urobil halušky z tvarohom a dal mi na tanier vrtule-cestoviny!V žecept na cestoviny nazývaný-Halušky.Pátral som po známých a rodine a v niektorých oblastiach sa cestovinám hovorí halušky a Slovenským(podľa mňa haluškám)zase Strapačky.Existuju aj prílohové halušky k masu-Perkelt,Paprikáš-a tie sa robia z múky,vajíčka a mlieka.Ale to je o niečom inom.Len tvar maju ako pravé halušky.Myslím,že tu otcovu knihu písal neaký maďar:-))))Haluška a Strapačka-jedno jest!
Ahojky Bago, tak jsem si
Ahojky Bago, tak jsem si hezky početla
Přeji hezký den. Ivana M
Halušky
Když už chcete o něčem psát tak si aspon přečtěte nějaky recept na skutečné halušky a ty noky si žerte s odpuštěním sám a neplette se do debaty když nevíte ktera bije
Halušky
Halušky jsou vždy z brambor, neboť název pochází ze Slovenska. To, co píšete Vy, jen z mouky a vejce, jsou noky. Neubírám vám tímto sdělením právo nazývat vaše noky jakkoliv, třeba i halušky ale mějte na paměti, že Slováky a slovenské Maďary tím rozzuříte do nepříčetnosti.
halušky
Včera jsem se vrátila ze Slovenska a nakoupila jsem jsem brynzu.Halušky jsem si dala i v restauraci.Připadaly mi , že jsou bez brambor.Dělám takové podle starých norem pro restaurace.Slyšela jsem,že ty z brambor jsou střapačky.Tak teď v tom mám hokej.Jak to vlastně je?Dnes jsem je vařila podle Ivanky a byla to mňamka.Ivanko díky .....
Tak a teraz mam v tom uplne
Tak a teraz mam v tom uplne hokej, halušky na Slovensku su z brambor a polohrubé muky dava sa vajíčko halušky bez brambor nie su halušky !!!!!!!!!!
strapacky su s kapustou!
strapacky su s kapustou! Bryndzove su halusky!
Ktory blbec vymyslel, ze
Ktory blbec vymyslel, ze bryndzu treba struhat? Je to mlety ovci syr, ktory sa teplom halusiek sam roztopi! Ako syrokrem, alebo ako maslo. Do slovenskeho narodneho jedla davat anglicku slaninu!!!??? Domacu, alebo oravsku. Do halusiek sa nikdy nedava vajce!
Hlavně se slovně kroťte,nebo
Hlavně se slovně kroťte,nebo Vám příští příspěvky vymažu. To je každého věc a vy si to dělejte jak chcete. A že píšete jako anonym tak to Vám nevadí?????
Halušky
No tak si je smažte ale tím nesmažete to že pokud napíšete recept na halušky s bryndzou tak at v něm nejsou bludy .....pak raději je snad lepší takové zhuvěřilosti sem ani nedavat....... a to že někdo píše anonymně , když má pravdu, tak na tom nic není,je to každého věc
Dobrý den
Dobrý den neznámý,
samozřejmě, že takovýhle příspěvek bude smazán. Víte proč? Protože tento web včetně komentářů a fóra má, na rozdíl od Vás, úroveň.
A Jardovi přejeme, co nejméně mazání čili práce vniveč a paní Ivance co nejvíce spokojených čtenářek a čtenářů webu, kteří osvědčené receptíky vyzkouší, ke své spokojenosti.
Tyto halušky jsem vařila a upřímně byly nejlepší, jaké jsem kdy jedla. Výborné. Navíc nezapomeňte, že recepty a recepisy prochází vývojem, úpravami, používají se nové a jiné ingredience. Názvy se liší vzhledem k lokalitě a zvykům, tradicím. To je naprosto normální a přirozené. Na každém je, který recept nebo úpravu zvolí. I zde v komentářích je znát, že se halušky (strapačky apod.) vařili v minulosti jinak a jinak byly nazývány. Bylo to dáno dostupností použitých surovin.
Paní Ivanko, Jardo a všichni slušní a vychovaní příznivci webu, mějte se krásně, jarně!
Já se bavim Jarda
Já se bavim
Jarda
Jenom jsem přidala k té
Jenom jsem přidala k té hladké i hrubou mouku a bez vejce.Nerozvářely se!!
Ahojky Olinko, tohle už
Ahojky Olinko, tohle už vařila manželova babička před 25 lety a tak to nazývala a já to prostě převzala
Ona tam dávala to vajíčko, ale jak vidím tak nemusí být
přeji hezký den. Ivana M
Mouka
Hruba mouka a k tomu krupice delaj o mnohem lepsi vysledek nez hladka mouka.
Dělám je často, tak to můžu
Dělám je často, tak to můžu zkusit
Ivana M
Christoph, tak krupica do
Christoph, tak krupica do cesta na bryndzové halušky - to už vôbec nie, vajce tiež netreba, stačia zemiaky a múka, dnes som dala hrubú aj hladkú a halušky nemali chybu, bryndza bola veľmi chutná, v tomto období je najlepšia.
Pani Iva, som úplne nadšená
Pani Iva, som úplne nadšená týmto Vaším výmyslom....na túto stránku som prišla len náhodou a hneď sa mi zapáčila...odvtedy dám chlapom doma na výber, čo chcú obedovať, zalistujem vo Vašej kuchárke a všetko je jednoduchšie....síce varím už 18 rokov sama, ale o niektorých receptoch som ani nechyrovala...najviac mam nedostatky s úpravou rýb, tak týmto chcem poďakovať aj za tých pár receptíkov, ktoré tu máte..
Dobré jitro paní Lexono,
Dobré jitro paní Lexono, zdravím na Slovensko .To mám opravdu radost
Do těch rybiček se budu muset nějak vložit i když jsem teď dělala filety z mořské štiky a časem sem také dorazí.
Hezký den z Prahy přeje Ivana M
Súhlasím s Martinom!Slanina
Súhlasím s Martinom!Slanina jedine poctivo udená a nie nejaké anglické výtvory/kedy prišli slováci do styku s anglickou slaninou?/.Najprv zaliať vypraženou slaninou a potom bryndzu rozmiešanú v smotane alebo v prípade núdze v trochu mieka.Nič iné!No a na záver,halušky nie sú také šúľky ale malé kúsky hádzané do vody z lopárika ako to robila moja mama.
Souhlasím .Brynza se rozpustí
Souhlasím .Brynza se rozpustí na slanině a potom se do toho zamíchjí halušky.To co bylo ve videoreceptu asi moc dobré nemohlo být.Jinak se mě vaše recepty moc líbí.Díky
Díky za pochvalu, ale tohle
Díky za pochvalu, ale tohle nám chutnalo, ale jak já říkám, každý má jiné chutě. Jinak kritiku samozřejmě také beru, když je slušně napsaná a podepsaná. přeji hezký víkend. Ivana M
..pripájam sa k Ďurimu, na
..pripájam sa k Ďurimu, na bryndzové halušky sa dáva obyčajná údená slanina, halušky zásadne nepreplachovať, bryndza sa nemusí strúhať, stačí nadrobiť, ona sa v horúcich haluškách rozpustí. Ak sú halušky po zmiešaní s bryndzou veľmi tuhé, pridáva sa tá scedená voda z uvarených halušiek, treba si vždy trocha nechať,to sú pravé "Liptovské halušky".Žila som na Liptove 15 rokov a v našej obci sa poriadala aj súťaž vo varení bryndzových halušiek, ktorá mala už aj celoslovenský charakter, takže skúsenosti mám. Neberte to ako nejaké mentorovaniez mojej strany, ale to sú len moje dobre mienené rady.
Dobrý den paní Olgo, to já
Dobrý den paní Olgo, to já když je to napsané slušně, tak to všechno beru. přece učený z nebe nespadl. přeji hezký den. Ivana M
to asi nepojde..domaca
to asi nepojde..domaca bryndza
k tomu treba ovecku-mliecko-syridlo(myslim ze je to enzym chymozin zo zaludku teliat- sice je mozny aj suseny)-urobit ovci syr v osatke - vyzriet - syr pomliet - a mate bryndzu...asi tak nejak priblizne.. tak vidim to na zajdenie do obchodu a kupenie..
Ja som zo zapadneho Slovenska
Ja som zo zapadneho Slovenska a o tych sa hovori ze nevedia varit dobre halusky..a po tom co ma to naucila spolubyvajuca na intraku - original z Kysuc(tam maju tiez casto halusky lebo maju ovce i bryndzu), uznavam ze je to pravda. Ako prve do tychto halusiek - nikdy vajce, ked muku tak hrubu s trochou hladkej, preplachovat sa nemaju, maju byt trochu oslizle (niekto nechava dokonca aj trochu vody) a hned sa tam da bryndza a roztiecie sa.. Vegetariani mozu navrch osmahnut posolenu cibulu do hneda..
Ja uz ine nerobim..
Pozn.: Halusky s vajcom a hladkou mukou (ale bez zemiakov) sa robia ako priloha k masu (perkeltu) a na juznom Slovensku sa volaju nokedle
Dobrý večer Eriko, tak to mě
Dobrý večer Eriko, tak to mě klidně můžete poslat to mě zajímá. Mejlík je na každé stránce. Pořád je co se učit
Takhle mě to naučila maminka mého muže už před dvaceti roky a tak to dělám a vlastně jsem nikde jinde nepátrala. Zdraví Ivana M z Prahy 
Dobry den, Viem, ze kazdy
Dobry den,
Viem, ze kazdy narod si prisposobuje recepty ineho naroda tak ako im najviac vyhovuju. Tak isto i kazda rodina vari jeden a ten isty recept inym sposobom. Ja pochadzam z oblasti, kde sa halusky varia tyzdenne v niektorych rodinach i 2 krat. A mozem Vam povedat, ze prave bryndzove halusky varia uplne inak. Ak by ste mali zaujem, tak Vam cely postup poslem a skuste ich uvarit potom. Budu chutnejsie... S pozdravom Erika zo Slovenska
Slovenské halušky
Dobrý den paní Eriko,
moc Vás prosím o zaslání receptu na pravé brynzové halušky podle toho jak se vaří u Vás ve Vaší oblasti, neboť vím, že v každé slovenské oblasti se vaří trochu jinak.
Moc děkuji za zaslání
Ludmila
Martičko,brynzu raději kup.
Martičko,brynzu raději kup. Dobrou chuť.
dobry den,chci se zeptat jak
dobry den,chci se zeptat jak se děla brynza,snažila jsem se někde najít recept ale bez úspěchu,děkuji
Stránky
Přidat komentář